Tarih: 17.12.2018, Saat: 15:48

Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)

3127 Defa Okundu Konu : Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları”

Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları”
Bu mesaj 30.04.2011 tarihinde, 07:57 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #1
 Mesajları: 56
 Rep Puanı: 0
 Durumu:Çevrimdışı
 Rep Ver:
"Pis Moruğun Notları" ndan çıkardığım notlar:

* Kâğıttan kocaman kanatları vardı. Tam bir kaçık. Ceketine delikler açıp kanatları sırtına yapıştırmış ya da bağlamıştı.

* Hayatta tahammül edemediğim bir şey varsa o da yapış yapış duygusallıktır!

* İntiharların havada asılı kaldığı ve sineklerin çamurla beslendikleri yerlerde daha uzun sürer yazlar.

* – “tuhaf görünüyor kanal, çok tuhaf.”
– "İntihar edilemeyecek kadar sığ.”

* Her ağızlarını açtıklarında mutlaka elmaslar saçan değerli entellektüellerden çok sıkıldım. Beynime bir soluk hava çekebilmek için savaşmaktan bıktım. Yıllarca insanlardan kaçmamın nedeni bu.

* İnsan her zaman ihanet eder sonunda.

* Benim onda dokuzum ölü, ama yaşayan onda birimi silah gibi kullanırım.

* Son derece sıkıcı bir yazar Burroughs, kitaplarında ısrarla kullandığı pop kültürünü çıkarırsak geriye bir şey kalmaz.

* Kentler insanları öldürmek için inşa edilirler.

* İnsanlıkla ilgilenip faal olmak gerektiğini söyleyerek kutsallaşmak istemiyorum Camus’un yaptığı gibi (denemeleri okuyun) çünkü insanlığın büyük bir bölümü midemi bulandırır.

* Hukuki ya da ruhani özgürlüklerin kısıtlanması için hiçbir neden göremiyorum ben.

* Ben apolitik biriyim, ama bu gericilerin fırlattığı falsolu toplar karşısında kafam bozulup oyuna girersem şaşmayın.

* “Aşk”, penisilin almayı gerektiren bir hastalık.

* Bazı erkekler kadınlarla ilişki yürütmekte başarılıdırlar. Ben hiç beceremedim. Çok sıkıcı bir şey ilişki, bittiğinde gerçekten düzülmüş hissedersin kendini.

* – “Kodese düşmüş biri ile sokakta yanından geçen sıradan adam arasındaki fark nedir?”
– ”kodesteki adam denemiş bir KAYBEDEN’dir.”

* Ama en güzel kadınlar hep en iğrenç boklara tutulurlar zaten, en sahtelerine.

* – “Araba kullanmıyorum artık. dün gece arabamı iskeleden aşağı ittim. Tek bir şeye pişmanım.”
– ”neye?”
– ”lanet şey aşağı yuvarlanırken içinde olmadığıma.”

* “tanrım tanrım, çok tuhaf bir dünyada yaşıyoruz,” dedi. “her şeyimiz var ama hiçbir şeyimiz yok.”

* Ama can sıkıntısıydı aslında ölüm, can sıkıntısıydı aslında.

* Devrim isteyenler var, biliyorum, ama isyan sonrasında yeni hükümetinizi kurduğunuzda bir bakarsınız ki yeni hükümetiniz eski Baba’nızdır yine, yüzüne yeni bir maske geçirmiştir sadece.

* İSİM sahibi olduktan sonra sokağa çıkmak işin kolay yoludur.

* DAKTİLOYU TERKETMEK SİLAHINI TERKETMEKTİR.

* Para babalarının şişko oğulları Beverly Hills’te on dört yaşında kızların ırzlarına geçerken ben bir yerlerde asgari ücretle belimi kırıyordum. Helada beş dakikadan fazla kaldığı için işten kovulan adamlar biliyorum.

* İnsan ırkından utanç duyuyorum.

* İçki yasağı yüzünden alkolik olanların sayısı anneannemin siğillerinden fazladır. Sadece yasak şeyleri yapmak ister insan.

* İnsan bıkar acı çekmekten. Ağzındaki dişler bile insanı öldürmeye yeter.

Charles Bukowski

* Celine okuyun. 2.000 yılda yetişmiş en büyük yazar. Camus’un Yabancı’sı, mutlaka. SUÇ VE CEZA, KARAMAZOV KARDEŞLER, tüm Kafka, keşfedilmemiş yazar John Fante’nin bütün kitapları, Turgenyev’in öyküleri.

* Her yerde dünyanın duvarlarına tırmanmaya çalışırız ve akşamdan kalmalığımın en kötü saatlerinde bana değişik intihar yöntemleri öneren iki dostum geliyor aklıma. Sevgi dolu bir dostluğun bundan iyi kanıtı olur mu?

* Para bitmiş, kira gelip çatmıştı, bir yerde üçüncü sınıf bir iş bulabilirdim ama bu da ölmenin bir başka biçimiydi.

* Bir insanı neyin yiyip bitirdiğini asla bilemezsiniz. Belli bir ruh durumuna gelmişseniz en basit şeyler bile korkunç sorunlar haline gelebilir. Ve en kötü endişe/korku/acı yorgunluğu, açıklayamadığım, anlayamadığım, nedeni aklına bile gelmeyendir. Metal bir levha gibi yığılır üstünüze, ondan kurtuluş yoktur, saatine yirmi beş dolar vermeye razı olsanız bile. İntihar mı? İntihar etmeyi düşünen siz değilseniz anlaşılabilir bir şey değildir intihar. Kulübe katılmak için Şairler Derneği’nin bir üyesi olmanız da gerekmez.

* İş insanın değerli saatlerini yiyip bitiriyordu.

* İntihar etmekten söz etmek intihara kalkışmaktan çok daha iyidir.

* Bol bol düzüşen insanlar başkaları düzüşemediğinde bunu gülünç bulurlar.

* Bazen delilik o denli gerçekliktir ki delilik olmaktan çıkar.

* Düzüşmek bisiklete binmek gibidir: seleye oturduğun anda denge ve sihir oradadır yine.

* Kentin en sıkıcı içicilerinin katıldığı bir çok yarışma kazandığımı bilmiyorlar. Neden bu kadar zor devrildiğimi ben de bilmiyordum. İçimdeki hüzün ya da öfkeydi nedeni herhalde. Belki de ruhumda bir eksiklik vardı. İkisi de doğruydu muhtemelen.

* Her şeye sinmiş hüznün içinden uyudum. Uyandığımda şimdi sırada hangi kent var, diye geçirdim içimden. Hangi iş? Kalktım, çoraplarımı ve ayakkabılarımı giyip bir şişe şarap almaya çıktım. İyi görünmüyordu sokaklar, genellikle görünmezler. İnsanlar ve fareler tarafından planlanmışlardı sanki ve siz onlarla yaşamak ya da ölmek zorundaydınız. Ama bir dostumun bir keresinde bana dediği gibi, “sana hiçbir şey vadedilmedi, sözleşmen yok.” Şarabımı almak için dükkana girdim.

* Hayat ile sanat arasındaki fark sanatın daha katlanılır olmasıdır.

* – “şiir delilik midir?
– ”şiir olmayan her şey deliliktir.”

* İnsanların nasıl bu kadar kolay öfkelendiklerini, sonra da öfkelerini aynı kolaylıkla unutup nasıl neşelenebildiklerini anlayamıyordum. Ve nasıl HER ŞEYE ilgi duyabildiklerini. Üstelik her şey bu kadar sıkıcıyken.

* Bence babam içimdeki Donuk Adam’ın farkındaydı ve bunu lehine kullanıyordu. “çocuklar görülmeli ama sesleri duyulmamalı” derdi. Bana göre hava hoştu çünkü söyleyecek tek sözüm yoktu. Donuk’tum. Çocuklukta, ergenlikte ve sonsuza dek.

Bukowski Sayfası

Konusuna Bukowski Sayfasından Bakmak İstermisiniz?

Charles Bukowski
Google Dizinleri

Konusunu Google Dizinlerinde Ara/Bul

Charles Bukowski

Bu kullanıcının tüm konu ve yorumlarını Ara/Bul Bookmark and Share
Bu yorumu alıntı yaparak cevapla

Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları” Konusu Araçları
Konu-Yorum Seçenekleri
Konu Atlama & Görünüm Seçenekleri
Konu İçi Arama
Konuyu Oyla
Önceki Konuya Git
Sonraki Konuya Git

Konu Görünümü
Tam Görünüm

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bookmark and Share

Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları” Konusu Bağlantı Araçları
Konuya Ait Link Konu Linki :  
Konuya Ait Html Link Kodu Html Kodu :  
Konuya Ait BBCode-Mykod - URL Kodu URL Adresi :  

Yasal Açıklama
Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları” konusundaki tüm mesajlar '' Charles Bukowski '' üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar '' Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları” '' ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece Charles Bukowski üyelerini ilgilendirir. '' Charles Bukowski '' üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about '' Charles Bukowski “Pis Moruğun Notları” ''. Copyright of the articles are belong to their authors.

Bukowski Sevenleri Forum Sitesi

Sadece sıkıcı insanlar sıkılır.