Tarih: 15.12.2018, Saat: 17:56avatar
Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)


4536 Defa Okundu Konu : Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”

   
Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
Bu mesaj 30.04.2011 tarihinde, 08:15 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #1
 Mesajları: 56
 Rep Puanı: 0
 Üyelik Tarihi: 17.02.2011
 Durumu:Çevrimdışı
 Rep Ver:
Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
* Ruhum tehlikede. Hep oldu.

* Yazarın borcu yazarlığınadır sadece.

* En iyi okur ve insan, beni yokluğu ile ödüllendirendir.

* Para ancak iki şekilde sorun teşkil eder: çok fazla ya da çok azsa.

* Bahisçilerin dünyası gerçek dünyanın makul ölçülere indirgenmiş şeklidir; hayatın ölümle sürtüşmesi ve kaybetmesidir. Sonuçta kimse kazanmaz.

* Bir gün “Bukowski ölmüş” diyecekler ve gerçekten keşfedilip yaldızlanacağım. Ne fayda? Ölümsüzlük fanilerin aptal bir icadıdır.

* Çoğu insan ölüme hazır değildir, ne kendi ölümlerine ne de başkalarının. Şoka girerler, ödleri patlar, beklenmedik bir sürprizdir ölüm onlar için. Olmamalı oysa. Ben ölümü sol cebimde taşırım.

* Korkunç olan ölüm değil, yaşanan ya da yaşanamayan hayatlardır.

* Çoğu insanın ölümü bir aldatmacıdır. Ölecek bir şey kalmamıştır geriye.

* Yazmak uçmaktır benim için. Ateşler yakmaktır. Yazmak, ölümü sol cebimden çıkarıp duvara atıp tutmaktır.

* Ama yazıyı yaratan acı değildir, yazardır.

* Kadınlar yaşlanınca adlarını değiştiriyorlar. Değiştiren çok, demek istiyorum. Erkeklerin ad değiştirdiğini bir düşünün? Birini arıyorum ve aramızda şöyle bir konuşma geçiyor mesela :
-Hey Mike, Menekşe ben.
-Kim?
-Menekşe. Eskiden Charles’dım ama artık Menekşe’yim.Bundan böyle Charles diye seslenenlere cevap vermeyeceğim.
-Siktir git, Menekşe.

* Otuzbeş yıl önce ölmüş olmam gerekirdi.

* Arabamla bir köprüden geçiyorsam aklımdan mutlaka intihar geçer. İntiharı düşünmeksizin bir göle ya da okyanusa bakamam. Çok durmam üstünde. İNTİHAR. Aniden yanan bir ışık gibi. Karanlıkta. Çıkış yolu olduğunu bilmek, içerde kalmayı kolaylaştırır. Anlıyor musunuz? Yoksa sonu deliliktir.

* Bir kaya parçasıyım. Kaya parçası olarak kalmak istiyorum, başından beri böyleydim.

* İnsanı yazmaktan alıkoyabilecek tek şey kendisidir.

* Yazmakla kaybedilecek hiçbirşey yoktur.

* Yakında öleceğimi biliyorum ve bunu garipsiyorum. Bencilim, kıçımı iskemleye yerleştirip şiir yazmaktan bıkamadım. Yazmak ateş yakıyor içimde, havada perendeler atıyorum yazarken. İyi de nereye kadar? Gitmesini bilmek lazım. Depomuzdaki yakıttır ölüm. Devam edebilmek için ihtiyacımız var. Hepimize lazım. Bana lazım. Size lazım. Zamanı geldiğinde gitmezsek çevreyi kirletiriz. Kanımca en tuhaf olan, ölmüş birinin ayakkabılarına bakmaktır. Daha hüzün verici bir şey tasavvur edemiyorum. Kişilikleri ayakkabılarında kalmıştır sanki. Giysilerde, hayır. Ayakkabılar. Ya da şapka. Ya da eldiven. Yeni ölmüş birinin yatağına ayakkabılarını, şapkasını ve eldivenlerini koyup bir süre bakın, delirirsiniz. Yapmayın. Neyse, onlar artık sizin bilemeyeceğiniz bir şey biliyorlar. Belki.

Charles Bukowski

* Benim de ölmüş olmam gerekirdi. Öleceğim. Hiç fena sayılmaz, ölümü düşünmek. Tuhaf ve karışık bi hayat yaşadım; büyük kısmı felaket, can sıkıntısı. Kendimi bokun içinden itip çıkarış şeklim farkı yarattı diye düşünüyorum.

* Birisine size ne yapmanız gerektiğini söylemesi için para ödüyorsanız, kaybettiniz demektir. Bu psikiyatrınızı, psikoloğunuzu, borsacınızı, sanat tarihi öğretmeninizi de kapsar.

* Kendimi boş bir testi gibi hissettiğim gecelerden biri. Tahayyül edin. Kazınmış, huzursuz. Işıksız. İğrenme duygusundan bile yoksun. İnsan kendini böyle hissettiğinde intiharı bile düşünemez. Fikri oluşmaz. Kalk. Kaşın. Su iç. Temmuz ayında bir sokak köpeğinden farkım yok, oysa aylardan ekim. İyi bir yıl oldu yine de. Arkamdaki kitaplık yazılarımla dolu. Ocağın 18’inden bu yana yazılmış. Zincirlerini kırmış bir deliden farkım yok. Aklı başında hiçbir yazar bu kadar çok yazmaz. Hastalık.

* Hep söylerim; yazarın işi yazmaktır. Bu sahtekar orospu çocukları beni kerizliyorlarsa suç bende. İşim yok artık onlarla. Elizabeth Taylor’a yaltaklansınlar.

* Bazen hepimiz bir filme hapsolmuşuz hissine kapılıyorum. Repliklerimizi biliyoruz, nereye doğru yürüyeceğimizi biliyoruz, nasıl oynayacağımızı biliyoruz, sadece kamera yok. Yine de çıkamıyoruz filmin içinden. Ve film kötü.

* İçmek hem beynimi hem de ruhumu besler.

* Hep dışardaydım, hiç ait olmadım. Okul bahçesinde keşfettim bunu. Bir de çok yavaş öğrendiğimi. Herkes herşeyi biliyordu; benimse hiçbir boktan haberim yoktu.

* Kimseyle yarışmıyorum ve ölümsüzlüğe dair düşüncelerim de yok. Umurumda bile değil. Hayatta iken devinmek önemli olan. Gün ışığında kapılar açılır ve atlar ışığın içine fırlar ve cokeyler; parlak ipek giysilerinin içinde küçük şeytanlar, zorlayarak, sapına kadar. İhtişam devinimde ve hodri meydan diyebilmektedir. Ölümün canı cehenneme. Herşey bugün, bugün, bugün. Evet.

* Pamuk ipliği ile bağlıyız hayata. Olasılıkların arasında talihimizle geçici olarak varız.

* Özenle yazmak ölümcüldür.

* İnsanın yaşayabilmek için çalışmak zorunda olması iyi birşeydir demiyorum. Korkunçtur genellikle. Sık sık iğrenç bir işi kaybetmemek için savaşmak zorunda kalırsın, çünkü arkanda işine talip yirmi beş kişi beklemektedir. Anlamsızdır elbette, insanı dümdüz eder.

* Besteciler ve ressamlar da iyiydi ama; çıldırırlar, intihar ederler, tuhaf ve uygunsuz davranışlar sergilerlerdi. İntihar çok iyi fikirdi. Ben bile birkaç kez denedim. Gerçi çuvalladım ama epey yaklaşmıştım; kararlı denemeler. Şimdi yetmiş iki yaşındayım. Kahramanlarım geçmişte kaldılar ve yenileri ile yaşamak zorundayım. Yeni yaratıcılarla, yeni ünlülerle..beni kesmiyorlar.

* Kimseyle yarışmıyorum. Ne ün peşinde koştum, ne de para. Tek istediğim sözü istediğim gibi yazmaktı.

* Hayat tuzaklarla doludur ve çoğumuz çoğuna düşeriz. Önemli olan bu tuzaklardan elden geldiğince uzak durmaktır. Bu da ölüm gelene dek olabildiğince huzurlu yaşamanızı sağlar.

* Yazmayı sürdürdüğüm sürece hayattaydım. Yoksa kalan ömrümün fazla değeri yoktu.

* Kafadan vurulmuş ve gömülmüş bir gün daha. Cehennemde bir Cumartesi akşamı.

* Zehirlenmiş gibi hissediyorum kendimi bu akşam. Üstüme işenmiş gibi; iliklerime kadar yorgunum. Tamamen yaştan kaynaklanmıyor ama payı olabilir. Kitle, benim için zor olan İNSANLIK, o kitle sonunda kazanıyor galiba. Sorun herşeyin onlar için yinelenen bir gösteri olmasında sanırım. Tazelik yok içlerinde. Mucizenin kırıntısı yok. Kendilerini öğütüp duruyorlar, üstelik üstüme. Farklı BİR insan görsem devam etmek için güç bulacağım kendimde. Ama öyle bayat, öyle kasvetliler ki. Heyecan yok. Gözler, kulaklar, bacaklar, sesler var ama…hiç. içten içe pıhtılaşıyor, kendilerini yaşadıklarına inandırıyorlar. Gençken daha iyiydi; arayış içindeydim. Geceleri sokakları dolaşırdım…kaynaşırdım, dövüşürdüm, arardım..Hiçbirşey bulamadım. Kadınlara gelince; her kadın bir ümitti ama çok sürmedi. Durumu hayli çabuk kavrayıp RÜYALARIMIN KADINI’nı aramaktan vazgeçtim; kabus gibi olmayan bir kadın kabulümdü. İnsanlara gelince; artık hayatta olmayan ölümsüzlerde buldum ne bulduysam-kitaplarda. Klasik müzikte. Güç verdiler bana. Ama sihirli kitapların sayısı sınırlıydı, bir süre sonra tükendiler. Yıkılmaz kalem klasik müzikti.

* İlginç insanların sayısı neden bu kadar az? Milyonlarca insanın içinde neden sadece birkaç kişi? Bu kasvet verici ve cansız türle yaşamaktan başka çare yok mu? Tek bildikleri şiddet sanki. Uzmanlık alanları. Şiddet söz konusu olduğunda çiçek gibi açıyorlar. Olasıklarımızı kokutan bok çiçekleri gibi.

* Hayatları boyunca iyi müzik dinlememiş ne kadar çok insan var bir düşünün. Yüzlerinin çürümesine, düşünmekten öldürmelerine, yüreksizliklerine şaşmamak gerek.

* Bir keresinde adamın birinden Shakespeare sevmediğimi yazmaya hakkım olmadığını anlatan uzun ve öfke dolu bir mektup almıştım. Gençler bana kanıp Shakespeare okuma zahmetine bile girmeyeceklerdi. Böyle bir konum almaya hakkım yoktu. Sayfalarca bunu söyleyip durmuştu. Cevaplamadım. Ama burda cevaplayacağım.

* Siktir git lan. Hem ben Tolstoy’u da sevmem.

Bukowski Sayfası

Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
Konusuna Bukowski Sayfasından Bakmak İstermisiniz?

Charles Bukowski
Google Dizinleri

Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
Konusunu Google Dizinlerinde Ara/Bul

Charles Bukowski

Bu kullanıcının tüm konu ve yorumlarını Ara/Bul Bookmark and Share
Bu yorumu alıntı yaparak cevapla
Bu mesaj 12.08.2012 tarihinde, 04:48 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #2
 Mesajları: 2
 Rep Puanı: 0
 Üyelik Tarihi: 12.08.2012
 Durumu:Çevrimdışı
 Rep Ver:
Yorum: Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
bu kitabı bi türlü bulamadım. nerede satıldığını bilen duyan gören varsa bana ulaşsın ya okumayı çok istiyorum

Bukowski Sayfası

Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
Konusuna Bukowski Sayfasından Bakmak İstermisiniz?

Charles Bukowski
Google Dizinleri

Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi”
Konusunu Google Dizinlerinde Ara/Bul

Charles Bukowski

Bu kullanıcının tüm konu ve yorumlarını Ara/Bul Bookmark and Share
Bu yorumu alıntı yaparak cevapla
   


Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi” Konusu Araçları
Konu-Yorum Seçenekleri
Konu Atlama & Görünüm Seçenekleri
Konu İçi Arama
Konuyu Oyla
Önceki Konuya Git
Sonraki Konuya Git

Konu Görünümü
Tam Görünüm
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bookmark and Share

Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi” Konusu Bağlantı Araçları
Konuya Ait Link Konu Linki :  
Konuya Ait Html Link Kodu Html Kodu :  
Konuya Ait BBCode-Mykod - URL Kodu URL Adresi :  

Yasal Açıklama
Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi” konusundaki tüm mesajlar '' Charles Bukowski '' üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar '' Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi” '' ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece Charles Bukowski üyelerini ilgilendirir. '' Charles Bukowski '' üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about '' Charles Bukowski “kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi” ''. Copyright of the articles are belong to their authors.Bukowski Sevenleri Forum Sitesi

Sadece sıkıcı insanlar sıkılır.